Через чотири дні Азаров спробує переінакшити газові угоди з Росією
- 03.06.2011 13:38До чергової спроби України переінакшити в свою користь газові угоди з Росією залишилося чотири дні. Прем'єр Азаров запевняє, що Україна не потребує жодних пільг, але бажає отримати можливості формування формули розрахунку ціни за газ, справедливої в умовах ринкових реалій.
У наступний вівторок Україна і Росія вкотре обговорять можливість перегляду газових угод. У рамках підготовки засідання Міжурядової українсько-російської комісії прем'єр Микола Азаров направив своєму колезі Володимиру Путіну основні аргументи і пропозиції української сторони.
Тиждень тому голова "Газпрому" Олексій Міллер зустрічався з президентом України Віктором Януковичем і міністром енергетики і вугільної промисловості Юрієм Бойко. Головний підсумковий теза цієї зустрічі - за словами Міллера, - російсько-українське співпрацю в газовій сфері може вийти на новий рівень.
Подібні перспективи вже обговорювалися на вищому рівні. За словами президента РФ Дмитра Медведєва, він і Віктор Янукович домовилися подумати про "якихось" просунутих формах кооперації, включаючи і "кооперацію в газовій сфері". При цьому, беручи звіт глави "Газпрому" Міллера про візит в Україну, Медведєв категорично зауважив, що чинні угоди повинні чітко виконуватися обома сторонами.
Враховуючи це, Микола Азаров підійшов до переговорів конструктивно. Від Росії Україна пільг не просить. Мова йде лише про розгляд можливості формування справедливої в умовах ринкових реалій ціни.
Ключові тези української сторони такі. Україна приєдналася до Європейської хартії, будує свій ринок газу за європейськими стандартами, а значить, і формула повинна бути європейською. Україна - надійний транзитер газу, а її підземні газові сховища - системно важливі для підтримки безперебійного руху російського газу по трубопроводу в будь-який час року.
Судячи з усього, прем'єр України розраховує, що цей комплекс аргументів дозволить йому переконати російського колегу замислитися над необхідністю нового алгоритму розрахунку ціни на газ для України, відзначає видання.
Варто відзначити, що окрім взаємних реверансів напередодні засідання Міжурядової українсько-російської комісії, сторони обмінялися демаршами.
Наприкінці травня Митного союзу (МС) прийняв рішення ввести антидемпінгові розслідування щодо низки українських товарів, що поставляються в країни-члени ТЗ. У свою чергу, в Україні прем'єр Азаров, а за ним глава НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявили про те, що в другому кварталі цього року Україна знизить обсяг закупівлі газу в Росії.
"Санкції Торгового союзу - це реакція на продемонстрований Президентом і схвалений парламентом вибір України до євроінтеграції. Час публікації рішень Торгового союзу невипадково - впритул до початку переговорів у Москві між прем'єрами Росії і України 7 червня, за якими будуть і переговори президентів цих країн. Політичне забарвлення рішень ТЗ - очевидна: виглядає як попередження перед цими переговорами", - заявив член-кореспондент НАНУ, член робочої групи з підготовки рекомендацій на переговорах про зону вільної торгівлі з ЄС Володимир Сіденко.
На думку експерта, пом'якшити позицію Росії могли б привабливі для російського бізнесу пропозиції у певних галузях, де є "значні спільні інтереси". "Проте в Росії скоро вибори і там політичні сили будуть всіма силами демонструвати економічний патріотизм. Чекати лібералізації економічних відносин від Росії не доводиться", - сказав Сіденко.
При цьому він вважає, що намічений на 2014 рік урядом РФ вирівнювання ціни на газ для внутрішнього ринку з експортними цінами "Газпрома" позбавить Україну "газових преференцій". "У перспективі планувати розвиток економіки України з урахуванням пільгової ціни на російський газ не можна", - сказав він.
З тим, що економічні відносини між країнами загострилися, а для України "справи йдуть" погано, проте це загострення" буде короткочасним, згоден і виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. "Те, що в 2014 році Росія підніме ціни на газ, а це позбавить Україну пільг - дуже ймовірно", - сказав він. Експерт упевнений, що "тривати довго не буде", але не зміг визначити конкретні терміни. "Україна деякий час була третім зовнішньоторговельним партерному Росії. За підсумками минулого року вона виявилася п'ятої з об'ємом експорту в Росію в 31,7%. Це дуже значні фінансові обсяги. Врешті-решт російський бізнес змусить політиків знайти взаємоприйнятні рішення", - сказав фахівець.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25
- 28.10.2024 15:00